Kastelen en Tuinen Magazine
  • Home
  • Nieuws
  • Verhalen
  • Evenementen
  • Kastelengids
    • Friesland
    • Groningen
    • Drenthe
    • Overijssel
    • Gelderland
    • Utrecht
    • Noord-Holland
    • Zuid-Holland
    • Zeeland
    • Noord-Brabant
    • Limburg
    • Kastelen in België
      • 10 kastelen in Wallonië die je niet mag missen
  • Shop
BoekenBoeken
  • Contact
  • Privacyverklaring
  • Winnen
  • Deelnemers
Kastelen en Tuinen Magazine
  • Home
  • Nieuws
  • Verhalen
  • Evenementen
  • Kastelengids
    • Friesland
    • Groningen
    • Drenthe
    • Overijssel
    • Gelderland
    • Utrecht
    • Noord-Holland
    • Zuid-Holland
    • Zeeland
    • Noord-Brabant
    • Limburg
    • Kastelen in België
      • 10 kastelen in Wallonië die je niet mag missen
  • Shop
  • Nieuws

Uniek damast terug op Dekema State

  • 17 juni 2021
Dekema State
Dekema State – foto: Dekema State / Facebook

Na een reis van 360 jaar keert een 17e -eeuws damasten tafellaken met 12 servetten weer terug op de Friese Dekema State. Daar is de tafel weer in vol ornaat gedekt met deze tafelset uit 1661. Net als andere Friese adellijke families lieten de familie Meckema van Aylva – Van Eysinga, Scipio Meckema van Aylva en zijn vrouw Lucia van Eysinga in de jaren ’60 van de 17e eeuw bijzonder damast weven met in de hoek hun familiewapens. Hun 360 jaar oude damast is nu weer te bewonderen op Dekema State te Jelsum.

Het damast van Lucia

Damast, linnen stof met ingeweven motieven, is al eeuwenlang een symbool van status en rijkdom. Zo ook in het Friesland van de 17e eeuw. In 1650 trouwt Lucia van Eysinga met Scipio Meckema van Aylva. Hoewel zij bij haar huwelijk waarschijnlijk een behoorlijke linnenuitzet van haar ouders heeft meegekregen, laat Lucia van Aylva in 1661 tafeldamast weven met een uniek dessin van vissen, boten en zee schepsels. De set die nu op Dekema State te zien is, bestaat uit 1 tafellaken (237 x 212 cm) en 12 servetten (106,5 x 72 cm). De familiewapens zijn ingeweven in het damast, daarnaast liet Lucia van Eysinga haar damast merken met de ajourletters ‘LVA’ en het jaartal 1661. Met 576 steekjes was het maken van dit merk alleen al een tijdrovend en precies werkje! 

Damast op Dekema State - foto Sanny de Zoete
Damast op Dekema State – foto Sanny de Zoete

Familiebanden met Dekema State

In 1675 trouwde de dochter van Lucia en Scipio, Lucia van Aylva, met haar neef Douwe Carel van Unia. Douwe Carel van Unia was de toenmalige slotheer van Dekema State (toen nog Unia State geheten). Beide ouders van Lucia van Aylva waren ten tijde van deze huwelijksvoltrekking al overleden. Dit maakt het zeer waarschijnlijk dat Lucia van Aylva, als oudste dochter, het damast van haar overleden moeder Lucia van Eysinga mee heeft genomen naar Dekema State. Hoewel Lucia van Aylva en Douwe Carel van Unia niet lang op Dekema State hebben gewoond zal het damast van Lucia ongetwijfeld de tafel hebben gesierd tijdens belangrijke diners.

Ingeweven wapens en namen - beeld: Collectie Rijksmuseum Amsterdam
Ingeweven wapens en namen – beeld: Collectie Rijksmuseum Amsterdam

De weg terug

Na een 360-jarige reis is het damast sinds 8 juni 2021 weer te zien op Dekema State te Jelsum. Wijlen de heer Adema heeft zich als bestuurslid van Dekema State hard gemaakt om dit unieke Friese erfgoed naar Dekema State te krijgen. De Ottema-Kingma Stichting heeft de set aangeschaft en in bruikleen gegeven aan Dekema State. Op 8 juni jl. heeft kunsthistoricus en linnen expert Sanny de Zoete op Dekema State het damast op ludieke wijze overhandigd aan de heer Oldersma van de Ottema-Kingma Stichting. Voor aanvang van de overhandiging heeft Sanny de Zoete het damast in de linnenpers van Dekema State gelegd. De heer Oldersma mocht de linnenpers omhoog draaien waar het damast, keurig geperst, klaarlag. Mevrouw Geertsema heeft namens de stichting Dekema State een dankwoord gehouden. De familie waar het damast van afkomstig is en de Ottema-Kingma Stichting zijn verheugd dat de unieke damasten set nu zichtbaar is voor het publiek.  



Advertentie

BoekenBoeken
Vorig artikel
Zomerse kasteelavonden op Cannenburch
  • Musea
  • Nieuws

Zomerse kasteelavonden op Cannenburch

  • 17 juni 2021
Lees meer
Volgend artikel
Girl with White Collar Tongue, copyright Marie Cecile Thijs.jpg
  • Exposities
  • Musea
  • Nieuws

Marie Cécile Thijs Solo op de Fraeylemaborg

  • 17 juni 2021
Lees meer

Dit is ook leuk

Landschap met figuren en vee, door schilder Joop van Haren
Lees meer
  • Agenda
  • Exposities
  • Nieuws

Expositie ‘Het Edele Ambacht’ op kasteel Hernen

  • 29 april 2026
Landgoed Frymerson Brocante Fair
Lees meer
  • Agenda
  • Evenementen
  • Nieuws

Brocante & Landelijk op Kasteel Frymerson

  • 29 april 2026
Officiële heropening historische Florakamer Kasteel Arcen (foto: Kasteeltuinen Arcen)
Lees meer
  • Evenementen
  • Kasteeltuinen
  • Musea
  • Nieuws

Heropening historische Florakamer Kasteel Arcen

  • 29 april 2026
Rozendagen bij Kasteel Amerongen
Lees meer
  • Agenda
  • Evenementen
  • Musea
  • Nieuws
  • Uitgelicht

Rozendagen keren terug bij Kasteel Amerongen

  • 22 april 2026
Slot Zuylen verhaal van de verboden liefde
Lees meer
  • Musea
  • Nieuws
  • Uitgelicht
  • Verhalen

‘Verboden liefde’ op Slot Zuylen

  • 21 april 2026
De Tuinmarkt Kasteel Hernen
Lees meer
  • Evenementen
  • Nieuws

Tuinmarkt Kasteel Hernen op 23 mei

  • 21 april 2026

Advertentie

BoekenBoeken

Leestip

In het kader van de verkiezing van het mooiste kasteel van Nederland gaf de ANWB het boek 'De allermooiste kastelen' uit. Het boek bevat per provincie een selctie van belangrijke kastelen. Te koop via Bol.com.

Kastelen Nederland

Tip

Gaat je interesse in kastelen dieper? Kijk dan ook eens op de website kasteleninnederland.nl. Hier heeft kastelenkenner John Wennips maar liefst alle 1300 bestaande en verdwenen kastelen van Nederland beschreven.

Over Kastelen & Tuinen

Kastelen & tuinen magazine is een initiatief van Sander Louis / Green World Media

Kastelen & Tuinen

Magazine Kastelen & Tuinen is er voor liefhebbers van cultuur, natuur en historie. Als je zoekt naar inspiratie voor een leuke dagtrip, midweek of weekend dan kun je hier je hart ophalen! Kastelen & Tuinen is jouw gids naar de mooiste historische kastelen, buitenplaatsen en paleizen in Nederland en België.

www.kastelenmagazine.nl

Het laatste nummer

In het meest recente nummer o.a. aandacht voor:

  • Het Rampjaar 1672
  • Kastelen van het noorden
  • Paleis Het Loo straalt weer!
  • De tuinen van Beeckestein
  • 3 wandelroutes langs Gelderse kastelen
  • Willem III, een hollander op de Engelse troon
  • De mooiste kastelen van Wallonië
  • Kastelengids 2022

UITVERKOCHT

Kastelen & Tuinen Magazine
  • Contact
  • Privacyverklaring
  • Winnen
  • Deelnemers

Vul je zoekterm in en druk op enter